Czy spray na komary zaszkodzi ciąży?

Jestem w 5 tygodniu ciąży i nie myśląc wiele, jednorazowo użyłam sprayu na komary pryskając nogi i ręce. Po powrocie do domu, po około 5 godzinach wzięłam prysznic. Czy mogło to zaszkodzić ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

spray na komary, czy też właściwie repelent, zawiera składniki działające zabójczo na owady. Najczęściej stosowany w tym celu jest DEET, czyli dietylotoluamid, który, użyty w wysokim stężeniu, może być szkodliwy dla układu nerwowego. Z tego względu zakazany jest dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Natomiast dokładnie nie wiadomo, jaka ilość uznawana jest za toksyczną i jaka ilość wpłynie negatywnie na płód, dlatego profilaktycznie zaleca się unikanie go w ogóle – warto wiedzieć, że używany jest przez producentów w różnych stężeniach (15%, 25%, a nawet 50%!). Oczywiście, im wyższa zawartość DEET w produkcie, tym wyższa jego szkodliwość i większe zagrożenie wystąpienia skutków ubocznych. Więcej o DEET oraz innych substancjach aktywnych wykorzystywanych w repelentach pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/ochrona-przed-komarami-skutecznosc-i-skutki-uboczne.

W rzeczywistości jest raczej mało prawdopodobne, by jednorazowe zastosowanie takiego preparatu w ilości zalecanej przez producenta i przez stosunkowo krótki czas wpłynęło na ciążę. Sądzę, że na ten moment nie ma Pani podstaw do obaw, lecz proszę pamiętać, by przed zastosowaniem jakichkolwiek środków chemicznych, a nawet kosmetyków oraz, oczywiście farmaceutyków, zapoznać się z ulotką wyszczególniającą, kiedy nie należy sięgać po dany produkt. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.