Czy Epiduo ma wpływ na płód?

Kilka miesięcy temu bardzo regularnie używałam miejscowo maści Epiduo Forte. Odstawiłam ją i od kilku tygodni w sposób bardzo nieregularny nanosiłam niewielką ilość kremu na twarz. Pięć dni po ostatnim użyciu zaszłam w ciążę. Czy mam się bardzo niepokoić? Jakie badania mogę zrobić, by wykluczyć negatywny wpływ leku na płód?

Redakcja abcZdrowie

Witam, sądzę, że w Pani przypadku nie ma się czym martwić, bo mówienie o jakichkolwiek skutkach ubocznych stosowania tego preparatu byłoby nieco na wyrost. Producent nie zaleca stosowania go, gdy pacjentka jest w ciąży z tego powodu, że brakuje badań w kierunku szkodliwości preparatu i jego ewentualnego wpływu na płód. W przypadku stosowania go w formie kremu na niewielkie partie ciała hipotetyczna szkodliwość byłaby znikoma. Skoro odstawiła Pani preparat przed zajściem w ciążę, to tym bardziej nie powinna się Pani niepokoić. Jeśli to Panią uspokoi, to na najbliższej wizycie u lekarza prowadzącego ciążę, proszę go o tym poinformować. Proszę również pamiętać na przyszłość, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, by mieć pewność, że wyrób medyczny może być stosowany w ciąży. Leki bezwzględnie zakazane w ciąży to tzw. kategoria X. Zachęcam do zapoznania się z tym zagadnieniem: https://parenting.pl/kategoria-x. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.