Czy ten lek ma jakiś wpływ na początek ciąży?

Witam nie wiedzialam ze jestem w ciazy a brałam Telfexo 180 mg na alergie . Oczywiście gdy się dowiedziałam odstawilam . Czy ma on jakiś wpływ na początku ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić z całą pewnością, jaki lek i w jakim stężeniu może mieć negatywny wpływ na zarodek, natomiast faktycznie są leki, których stosowanie jest niewskazane w okresie ciąży – zwłaszcza w I trymestrze, niekiedy również w III – i do nich należą niektóre leki antyhistaminowe.

O lekach w okresie ciąży może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy.

Leki przeciwalergiczne I generacji nie powinny być stosowane w trakcie ciąży – mają kategorię C według FDA, natomiast leki antyhistaminowe II generacji – do których należy lek Telfexo – mają kategorię B. Oznacza to, że choć podobnie jak w przypadku leków kategorii C, badania na zwierzętach wykazały szkodliwość dla płodu, to nie są one zauważalne w przypadku człowieka. Dlatego też leki tej kategorii warunkowo mogą być stosowane przez ciężarne – gdy lekarz uzna to za konieczne.

Jeśli zatem odstawiła Pani lek zaraz po tym, gdy dowiedziała się Pani o ciąży, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw. Proszę skonsultować z lekarzem swoje obawy na najbliższej wizycie, a także ustalić ewentualnie dalsze leczenie objawów alergii.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.