Czy ten lek ma wpływ na zarodek?

Witam, pierwszy dzień ostatniej miesiączki miałam 3 września, następnej miesiączki już nie dostałam gdyż dowiedziałam się że zaszłam w ciążę. I tutaj zaczęłam się martwić bo w 4 tyg od miesiączki i w tym tyg gdzie powinnam dostac następna brałam modafen Extra GRIP na przeziębienie bo byłam mocno chora. Brałam go przez 3 4 dni po 3 tabletki. Proszę mi powiedzieć czy może.miec to wpływ na zarodek i dalszy jego rozwój?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić wpływ leku na zarodek, ale faktycznie nie zaleca się stosowania ibuprofenu oraz pseudoefedryny podczas ciąży. Możliwe działania niepożądane obejmują wytrzewienie u noworodka (wysuwanie jelit poza jamę brzuszną) oraz przedwczesne zamknięcie przetrwałego przewodu tętniczego (obejmuje to stosowanie ibuprofenu w III trymestrze ciąży). Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/wrodzone-wady-serca.

Częstość występowania tych zjawisk jest nieznana, dopuszczalne jest także zastosowanie ibuprofenu lub pseudoefedryny w uzasadnionych przypadkach, ustalonych przez lekarza.

Prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw, co powinny potwierdzić badania prenatalne w 11.-13. tygodniu ciąży. Do tego czasu proszę bacznie zwracać uwagę na przyjmowane leki.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.