Czy nurofen może zaszkodzić w ciąży?

Witam 3 dni po owulacji zażyłam nurofen.czy jesli zaszłabym w ciąże to może zaszkodzic?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, nie ma takiej możliwości, by zażyty w 2-4 dni po ewentualnym zapłodnieniu ibuprofen zaszkodził ciąży. Przez pierwsze 14 dni od zapłodnienia zarodek jest chroniony przed czynnikami zewnętrznymi oraz nie jest w żaden sposób połączony z matką, więc spożywane czy zażywane przez nią np. leki nie szkodzą mu. Jeśli jednak tak się stanie w tym czasie, zarodek po prostu nie przetrwa, co zasygnalizuje krwawienie miesięczne.

Natomiast po implantacji zarodka, czyli od mniej więcej 7.-12. dnia od zapłodnienia zarodek jest zagnieżdżony w macicy, ale wciąż „bezpieczny”. Jednak oczywiście, jeżeli kobieta stara się o ciążę, to po owulacji warto zachować ostrożność. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia.

Najważniejszy dla rozwoju zarodka, w znaczeniu pojawienia się wad rozwojowych, jest okres pomiędzy 15. a 60. dniem od zapłodnienia. Zazwyczaj ta wzmożona ostrożność pojawia się wraz z brakiem miesiączki, który jest dla kobiety sygnałem prawdopodobnej ciąży.

Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.