Jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę w tej sytuacji u 35-latki?

Jestem w czasie dni płodnych. Uprawiałam seks analny, wytrysk był w środku. Zaraz po stosunku wypróżniłam spermę. Po ośmiu godzinach od stosunku wzięłam tabletkę "dzień po". Po wzięciu tabletki po mniej więcej 2- 2,5 godziny dostałam biegunki. Jak duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest w tej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

podczas seksu analnego, jeżeli nasienie mężczyzny nie dostanie się w głąb pochwy, nie ma żadnych szans na zapłodnienie.

W Pani przypadku szansa na ciążę jest tym mniejsza, że została zażyta tzw. tabletka dzień po. Jest ona określana mianem antykoncepcji awaryjnej, która uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka w macicy. Hamuje ona owulacje, tym samym nie dopuszczając do ciąży. Skuteczność takiego rodzaju środka określa się na prawie 100%, dlatego łącząc ją z tym, że nie doszło do stosunku waginalnego, a ryzyko przeniesienia plemników do dróg rodnych było minimalne, to szansa na zapłodnienie jest prawdopodobnie zerowa.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który opisuje sposoby antykoncepcji:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.