Czy mam duże ryzyko zajścia w ciążę?

Dzień dobry, martwi mnie od kilku dni moja sytuacja. Otóż pierwszy raz zdążyło mi się pominąć tabletkę antykoncepcyjna. W trzecim tyg. była to trzecia tabletka do końca blistra. Ginekolog powiedział aby pominiętą tabletkę zażyć po skończeniu całego blistra czyli w pierwszy dzień w którym powinna wystąpić przerwa 7 dniowa i na kolejny dzień zacząć nowy blister nie robiąc owej przerwy. Niestety odbyłam stosunek 4 dni przed pominięciem tabletki. Czy jest duże ryzyko zajścia w ciąże? Spędza mi ta sytuacja sen z powiek proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w teorii istnieje możliwość, że w opisywanym przypadku doszło do zapłodnienia, ponieważ plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przetrwać do około 5 dni. Jest na to dość niewielka szansa, ale z uwagi na to, że zapomniała Pani wziąć tabletkę antykoncepcyjną, to ochrona została przerwana. Dużo także zależy od tego, czy podczas stosunku doszło do pełnego wytrysku nasienia.

Podsumowując, istnieje szansa na zajście w ciążę, jednak jest ona bardzo mała. Dla pewności powinna Pani przeprowadzić test ciążowy, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Więcej informacji na temat antykoncepcji oraz testów ciążowych można znaleźć w artykułach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.