Czy istnieje bardzo duże ryzyko, że zajdę w ciążę?

Witam. Od pol roku biorę tabletki Vibin. 6 tabletkę z blistra (środa) wzięłam o 12,5h za późno. Ostatni stosunek odbyłam w poniedziałek, przed pominięciem tej tabletki. Czy istnieje bardzo duze ryzyko, ze zajdę w ciążę? Od tego czasu nie wspolzyje z mężem, tabletki biorę prawidlowo o stałej pprze, ale martwię sie, czy nie jestem juz w ciazy. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opóźnienie w przyjęciu pigułki, jeżeli przekracza 12 godzin, może skutkować wystąpieniem owulacji, a co za tym idzie – grozi zapłodnieniem. W takiej sytuacji należy zażyć kolejną pigułkę, a dodatkowo przez najbliższych 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy.

Szczegółowe informacje na temat postępowania w przypadku pominięcia pigułki antykoncpecji hormonalnej odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Wskazane jest także wykonanie badania beta hCG po upływie 7-10 dni lub testu ciążowego po minimum 14 dniach, by z całą pewnością wykluczyć ciążę.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.