Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w przypadku pominięcia tabletki?

Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w przypadku pominięcia tabletki Vibin Mini? Dzień dobry, mam pytanie o antykoncepcję, ponieważ zdażyło mi się zapomnieć czwartej tabletki z trzeciego tygodnia vibin mini. Przyjełam ją dopiero po 26h. Ostatni stosunek miał miejsce niecałe 2 tygodnie temu i był on z prezerwatywą. Czy jest jakiekolwiek ryzyko zajścia w ciąże?
KOBIETA, 24 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

pominięcie tabletki antykoncepcyjnej Vibin Mini, może zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę, ale stopień tego ryzyka zależy od wielu czynników, w tym od tego, kiedy dokładnie tabletka została pominięta i sam czas trwania pominięcia.

Vibin Mini to pigułka zawierająca tylko progestagen (minipigułka), co oznacza, że jej działanie jest nieco mniej tolerancyjne na opóźnienia w przyjmowaniu niż pigułki zawierające zarówno estrogen, jak i progestagen. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami dla większości minipigułek, jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki przekracza 12 godzin, nie można już uznać tego dnia za w pełni zabezpieczony przed ciążą.

Ze względu na to, że zapomniała Pani o przyjęciu tabletki z trzeciego tygodnia i przyjęła ją z opóźnieniem wynoszącym 26 godzin, istnieje zwiększone ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcji. Jednakże, fakt, że stosunek odbył się z użyciem prezerwatywy i to dwa tygodnie temu, znacząco zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę z tego konkretnego stosunku.

Aby zminimalizować ryzyko na przyszłość, zalecamy kontynuować regularne przyjmowanie tabletek zgodnie z zaleceniami oraz rozważyć użycie dodatkowej metody antykoncepcji (np. prezerwatyw) przez najbliższe 7 dni.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.