Czy Metotreksat ma wpływ na płód?

Jeżeli mężczyzna bierze Methotrexate i kobieta zachodzi w ciążę czy mogą nastąpić powikłania? Ja biorę to od 2 lat i mojej partnerce spóźnia się okres tydzień a test wychodzi negatywnie. Czy muszę się martwić ze coś będzie nie tak z płodem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w takiej sytuacji sugerowałabym wykonanie badania laboratoryjnego z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG we krwi, jeżeli test ciążowy okazał się negatywny. Niewykluczone, że Państwa obawy są na wyrost i brak krwawienia menstruacyjnego nie jest związany z ciążą, a z zaburzeniami hormonalnymi, jednak warto wykluczyć wszelkie podejrzenia o ciążę jak najszybciej.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Co do stosowania leku Metotreksat, to może on powodować poronienia i ciężkie wady wrodzone u płodu, stąd, zgodnie z zaleceniami producenta, pacjenci zażywający go i ich partnerzy powinni zachować szczególną ostrożność. Ryzyko poronień i chorób płodu można wykluczyć po około 6 miesiącach od zakończenia stosowania leku, wtedy też można bez obaw zacząć starania o poczęcie.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wady-wrodzone/

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.