Czy alkohol ma zły wpływ na płód?

Dzień dobry, jestem w 26 tygodniu ciąży, która przebiega prawidłowo. Uświadomiłam sobie jednak niedawno, że do zapłodnienia mogło dojść w okolicznościach, gdy mój partner był pod wpływem alkoholu. Czy wypicie przez niego kilku drinków w momencie poczęcia może mieć wpływ na dalszy rozwój dziecka? Dodam również, że w okresie starania się o dziecko nie zrezygnowaliśmy całkowicie z alkoholu, ale staraliśmy się ograniczyć. Już przed zajściem w ciążę brałam kwas foliowy, prowadzę zdrowy tryb życia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

często akcentuje się negatywny wpływ alkoholu na płodność – zarówno kobiety, jak i mężczyzny, z uwagi na potencjalne ryzyko obniżenia jakości spermy. Natomiast samo picie alkoholu w okresie starań o dziecko również może być niekorzystne dla zdrowia dziecka.

Według najnowszych badań opublikowanych przez European Journal of Preventive Cardiology picie alkoholu na minimum 3 miesiące przed zapłodnieniem zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca u dziecka (o 44% u ojców oraz o 16% u matek). Zdaniem kardiologów mężczyźni powinni powstrzymywać się od alkoholu na minimum pół roku przed zapłodnieniem, zaś kobiety – nawet rok wcześniej powinny odstawić napoje alkoholowe i oczywiście unikać ich przez całą ciążę, by zminimalizować hipotetyczne ryzyko wystąpienia wrodzonych wad serca. O takich wadach serca może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wrodzone-wady-serca.

Nie sposób ocenić, czy i jaki wpływ miał alkohol w Państwa przypadku, ponieważ wspomniane badania nie różnicowały ani ilości spożytego alkoholu, ani jego rodzaju, więc można powiedzieć, że powinny być swego rodzaju wskazówką dla par planujących powiększenie rodziny, a nie pewnikiem determinującym przyszłość poczętego dziecka. Natomiast teratogenne działanie alkoholu zdecydowanie zwiększa się w przypadku alkoholików oraz osób z problemem alkoholowym w wywiadzie rodzinnym – wpływ jednorazowego czy sporadycznego spożywania nawet dużej ilości alkoholu jest trudny do ocenienia w kontekście ciąży.

Zachęcam również do lektury artykułu o jakości nasienia, może zainteresuje Panią: https://portal.abczdrowie.pl/jakosc-nasienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.