Czy ten preparat na komary jest niebezpieczny dla ciąży?

Witam jest w 21 tc ciazy i pewnie jak większość mamy straszne komary i posiadamy srodek na komary bross od pierwszego roku zycia, i gdy jest wlaczany w tym pokoju spi tylko syn z mezem, ale oni włączają go doslownie na 2 h przy otwartym oknie, ja w innym pokoju gdzue są drzwi zamknięte tez mam otwarte okno, ale moje pytanie dotyczy tego : jezeli oni to wyłącza w nocy okno jest otwarte czy ja moge normalnie isc rano do tego pokoju np pobawic sie z synem mija kilka godzin i okno jest otwarte ? Z góry dziekuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, może Pani przebywać w takim pomieszczeniu, jeżeli nie jest to zbyt długi czas. Do ochrony przed komarami producenci repelentów stosują kilka substancji dopuszczonych do użytku w obrębie Unii Europejskiej. Wśród nich znajduje się DEET – najbardziej skuteczny, ale też najbardziej inwazyjny. Inne to citrodiol czy ikarydyna. Więcej na ten temat pod adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/ochrona-przed-komarami-skutecznosc-i-skutki-uboczne.

W przypadku niektórych repelentów – szczególnie przeznaczonych dla dzieci – stężenie DEET jest bardzo niskie lub towarzyszą mu substancji naturalne i olejki eteryczne, które mają przeciwdziałać ukąszeniom komarów. One również są stosunkowo bezpieczne, więc nie ma Pani powodów do obaw. Być może zainteresuje Panią odpowiedź na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-spray-na-komary-zaszkodzi-ciazy.

Na wszelki wypadek sugerowałabym, by ograniczała Pani tego typu produkty – być może alternatywą będą naturalne metody walki z insektami. Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej szczegółów tutaj: https://uroda.abczdrowie.pl/7-roslin-ktore-odstraszaja-komary.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.