Czy ta farba z amoniakiem mogła zaszkodzić ciąży?

Witam, w 14 tygodniu ciąży farbowałam włosy. Niestety , mimo , że uprzedziłam fryzjerkę o ciąży, użyła farby z amoniakiem. Po wizycie miałam nasilone mdłości. Czy mogło to w jakiś sposób wpłynąć na zdrowiu dziecka? Od czasu wizyty u fryzjera ciągle się martwię i stresuje. Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w okresie ciąży należy zachować daleko posuniętą ostrożność – dotyczy to leków, suplementów diety, ale także chemii gospodarczej czy kosmetyków – z uwagi na potencjalne ryzyko szkodliwego wpływu na rozwijający się płód. Nie ma jednak badań, które byłyby w stanie określić, które substancje i jaka dokładnie ilość może zaszkodzić dziecku.

Niemniej wielu lekarzy zaleca, by unikać farbowania włosów w I trymestrze, ograniczając w ten sposób kontakt matki z potencjalnie szkodliwymi substancjami. Do bezpiecznych farb należą farby naturalne, takie jak henna, a także te, w których składzie nie ma amoniaku.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://uroda.abczdrowie.pl/farbowanie-wlosow-w-ciazy.

Niestety jest to jedna z substancji, która może działać drażniąco i powodować mdłości u ciężarnej, a także nie pozostaje bez wpływu na dziecko – regularne wdychanie amoniaku może być źródłem alergii u dziecka.

Prawdopodobnie jednorazowe farbowanie włosów farbą z amoniakiem nie ma większego wpływu na dziecko i nie ma Pani powodu do obaw. Warto jednak przy kolejnej koloryzacji włosów upewnić się, że używane przez fryzjera farby są bezpieczne dla ciężarnych i nie zawierają amoniaku.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.