Czy wdychanie tych oparów może wpłynąć na rozwój dziecka?

Witam, Jestem w 5 tygodniu ciąży. W biurze w którym pracuje aktualnie malują palety farbą olejną rozpuszczalnik. Malują na zewnątrz w ogrodzie ale zaraz obok okien do pomieszczeń w których pracuje i przebywam. Zapach rozpuszczalnika i farby olejnej jest wyczuwalny... Nie jest bardzo intensywny i nie czuje go przez całe 8h w pracy ale jednak co jakiś czas zalatuje... Czy wdychane w takim stopniu opary mogą mieć wpływ na rozwój dzidziusia?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie powinna mieć Pani kontaktu z takimi substancjami na co dzień w okresie ciąży. Jednorazowa sytuacja nie powinna stanowić zagrożenia dla rozwijającego się płodu, natomiast trudno przewidzieć, jakie byłyby konsekwencje długotrwałego wdychania oparów substancji chemicznych. O ich wpływie na płód może Pani przeczytać np. w tym materiale: https://parenting.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliami. Wiele zależy od samej farby – czy jest na bazie wody, olejów czy właśnie rozpuszczalnika, choć niestety nawet te na bazie wody nie są obojętne dla zdrowia, zaś farby olejne – uważane za najbardziej toksyczne. Ich negatywny wpływ na zdrowie człowieka zależy też np. od tego, jak długo jesteśmy narażeni na kontakt z farbą, jakiego rodzaju pomieszczenie mamy do dyspozycji (czy można otworzyć okno, czy pomieszczenie jest małe, czy też duże), a także temperatura – im wyższa, tym większa toksyczność. Trudno powiedzieć, jaki skład mają farby, o których Pani wspomina, ale należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Więcej znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.