Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy te opary mają wpływ na rozwój mojej ciąży?

Jestem w 32 tygodniu ciąży. Moja mama mieszkająca z nami w domu piętro niżej przeprowadza remont mieszkania. W całym domu śmierdzi gruntem, farbą i klejami, bo wszystko dociera do nas na piętro. Wprawdzie staram się wietrzyć kiedy nie ma smogu na dworze, ale i tak gryzie mnie w gardle. Czy taki zapach chemii może zaszkodzić dziecku w 3 trymestrze.
KOBIETA, 37 LAT 4 miesiące temu

Wyznaczanie daty porodu

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety nie ma badań wskazujących na bezpośredni związek konkretnych substancji chemicznych z ich wpływem na płód – wiadomo, że są szkodliwe, ale nie sposób ocenić, jaka dawka i jak długi czas ekspozycji skutkuje np. wystąpieniem wad u płodu czy zachorowaniem na choroby układu oddechowego (np. astmą).

Stąd przyjęło się, że ciężarne powinny unikać jakiegokolwiek kontaktu z chemikaliami: lakierami, farbami, chemią domową (środki czystości itd.).

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami.

Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw, jeżeli dzieli Panią z mamą piętro, niemniej warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Zachęcam również do zapoznania się z odpowiedziami na podobne pytania, być może rozwieją Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wdychanie-tych-oparow-moze-wplynac-na-rozwoj-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opary-mogly-zaszkodzic-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy