Czy Octenisept zaszkodził ciąży?

Witam Jestem w 15 tygodniu ciąży. Dzisiaj zdezynfekowalam octeniseptem kuwetę kotka, miejsce stania kuwety oraz popsikalam narożnik. Niektóre czynności zrobiłam w maseczce materiałowej. Dodatkowo niestety prawie tydzień temu rozbił mi się lakier do paznokci, przez co przez chwile nawdychalam się intensywnych oparów lakieru. Poproszę o informację czy wdychanie octeniseptu przy dzisiejszej dezynfekcji oraz robimy lakier do paznokci mogą zaszkodzić dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wokół Octeniseptu pojawia się ostatnio dużo kontrowersji – zawiera fenoksyetanol, który może być szkodliwy w przypadku kontaktu z błonami śluzowymi przez spożycie czy wdychanie. Stąd też nie poleca się go do stosowania, lepiej też nie używać go do dezynfekcji dużych powierzchni.

Trudno ocenić ewentualne ryzyko w opisanej przez Panią sytuacji – jednorazowe zetknięcie się z potencjalnie szkodliwymi substancjami, zawartymi czy w środku do dezynfekcji, czy w lakierze do paznokci nie powinno skutkować żadnymi konsekwencjami.

Proszę jednak pamiętać, by unikać kontaktu z chemikaliami – a te zawarte są nie tylko w lakierze czy środkach do dezynfekcji, ale także w powszechnie stosowanych środkach czyszczących czy kosmetykach. W okresie ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, wskazane jest unikanie ekspozycji na tego typu substancje.

Być może zainteresują Panią także nasze artykuły, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-malowac-mieszkanie-lub-lakierowac-drewno oraz https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.