Czy ten kwas może przeniknąć do organizmu przez oddychanie?

Użylem środka do usunięcia grzyba ze ściany w pokoju dziecięcym, substancja czynną był kwas borowy/borny. Czy kwas ten może być wchłonięty do organizmu poprzez drogi oddechowe (opary).

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kwas borowy czyli inaczej kwas borny wymaga specjalnych środków ostrożności. Groźne mogą być opary, dlatego uznawany jest on jako środek niebezpieczny.

Po narażeniu na wdychanie oparów pochodzących z kwasu borowego należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. Osoba, która była narażona na wdychanie powinna zostać wyniesiona na świeże powietrze.

W przypadku podejrzenia, że opary cały czas są obecne w pomieszczeniu należy poinformować o tym ratownika, który powinien być wyposażony w specjalną maskę albo oddechowy aparat izolacyjny. Pomieszczenie powinno również mieć zapewnioną otwartą wentylację. Proszę pamiętać, iż kwestie te dotyczą czystego kwasu borowego i pochodzą z charakterystyki substancji chemicznych.

Podejrzewam, iż zawartość kwasu borowego w środku, który Pan użył nie była wysoka. Jeśli nie zauważył Pan żadnych niepokojących objawów mogących mieć związek z wdychaniem oparów, to raczej nie ma powodów do obaw. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę pilnie skonsultować się z lekarzem. Na przyszłość warto zaopatrzyć się w maseczkę podczas takich procedur oraz pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń.

Pytania o szkodliwość oparów pojawiały się w serwisie pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opary-z-kuzni-moga-miec-negatywne-skutki-dla-zdrowia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opary-domestosu-zagrazaja-dziecku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zaszkodzic-ciazy-sprzatajac-z-uzyciem-srodkow-chemicznych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.