Czy opary Domestosu zagrażają płodowi?

Witam, Aktualnie jestem w 23tygodniu ciąży. W dniu dzisiejszy po raz pierwszy sprzątałam sama łazienkę (wcześniej robił to mąż). Założyłam maseczkę bawełnianą i rękawiczki, natmiast w pewnym momencie mocno się zaciągnęłam i poczułam same opary domestosu. Czy to mogło zaszkodzić dziecku ? Była to jednorazowa sytuacja. Kobieta, 32lata

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie sposób ocenić ryzyka zagrożenia dla płodu wynikającego z ekspozycji na chlor zawarty w środkach czystości, niemniej mówi się o tym raczej w kontekście częstego kontaktu z substancjami chemicznymi bądź ewidentnego zatrucia wynikającego z ekspozycji na pewne substancje. Tutaj odpowiedź eksperta, może Panią uspokoi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opary-domestosu-sa-grozne-w-ciazy.

Sądzę więc, że nie ma Pani powodu do obaw, proszę tylko na przyszłość unikać podobnych sytuacji – warto wiedzieć, że substancje lotne są szczególnie niezdrowe, więc przy sprzątaniu domu należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń, używanie środków czystości w małym stężeniu lub po prostu zrezygnowanie z nich na rzecz ekologicznych produktów do czyszczenia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-srodki-czystosci-sprawdz-ktore-warto-stosowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.