Czy opary Domestosu zagrażają dziecku?

Dzień dobry. Proszę o poradę. Weszłam do łazienki gdzie godzinę wcześniej toaleta brodzik i umywalka były polane domestosem. Natychmiast wszystko splukalam i otworzyłam okno. Miałam na sobie maskę. Czy takie opary wdychane przez chwilę mogły zaszkodzić zapiekł mnie nos i gardło. Boje się że opary orzenikly do krwiobiegu i mleka karmię piersią i mogłam zaszkodzić pokarmem dziecku. Proszę o poradę. Bardzo się martwię.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisana sytuacja nie powinna mieć wpływu na Pani zdrowie oraz pokarm, którym karmi Pani dziecko.

Środkiem dezynfekującym w Domestosie jest wybielacz na bazie chloru, który działa drażniąco na oczy, skórę i układ oddechowy. Wspomina jednak Pani, że miała na sobie maseczkę, co zapewniło ochronę. Poza tym środek użyty został godzinę przed Pani wizytą w łazience, a kontakt z nim był stosunkowo krótki.

Niebezpieczne byłoby zatrucie Domestosem. Gdyby do niego doszło, mogłaby Pani zauważyć objawy, takie jak: przyspieszona akcja serca, trudności z oddychaniem, obrzęk dróg oddechowych, pieczenie skóry, świszczący oddech, duszności, kaszel, chrypka czy zaczerwienienie powiek i błony śluzowej. W ciężkich przypadkach dojść może do obrzęku płuc, a nawet zagrożenia życia.

Podsumowując – proszę się nie martwić. Gdyby doszło do zatrucia, z pewnością zauważyłaby Pani niepokojące objawy tuż po kontakcie ze środkiem.

Inne osoby również martwiły się o swoje zdrowie po kontakcie z Domestosem. W pytaniach do specjalistów pojawiły się poniższe pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/toaleta-umyta-domestosem-a-ciaza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zatrucia-domestosem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/korzystanie-z-toalety-zdezynfekowanej-domestosem-pod-koniec-9-tygodnia-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opary-domestosu-sa-grozne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.