Czy odświeżacz powietrza może wpływać na ciążę?

Witam, Jestem w 7-8 tygodniu ciąży. Czy odświeżacz powietrza w aerozolu może mieć wpływ na rozwijający się płód? W miejscu w którym pracuje w toalecie jest bardzo intensywny zapach od używania odświeżacza (przez ciążę mam też bardzo wyczulony węch), a jak to w ciąży co chwilę biegam do toalety. Czy takie wdychanie przez kilka minut kilka razy dziennie może mieć wpływ na dzidziusia?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety badania naukowe wskazują, że lotne związki organiczne i sztuczne kompozycje zapachowe mogą wpływać szkodliwie na płód. Kobiety w ciąży powinny zatem unikać zwłaszcza takich produktów, jak: lakiery do włosów, odświeżacze powietrza, dezodoranty w aerozolu itp. Odsyłam Panią do artykułu, tłumaczy, na jakie substancje ciężarna musi szczególnie uważać: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-miec-kontakt-z-chemikaliam-i-zanieczyszczeniami. Nie sposób ocenić, jaka ilość zaszkodzi płodowi, a jaka jest stosunkowo bezpieczna. Warto jednak unikać ich na tyle, na ile pozwala sytuacja. Sporadyczne wdychanie oparów odświeżacza podczas pracy nie powinno stanowić zagrożenia, ale już w domu warto zrezygnować ze stosowania chemikaliów tego typu – w tym tzw. chemii domowej do sprzątania. Ftalany, szeroko stosowane w przemyśle, zostały uznane przez Unię Europejską za szkodliwe, jednak niestety restrykcje dotyczące ich stosowania ograniczają się do produktów pielęgnacyjnych oraz zabawek dla dzieci. Tutaj odnajdzie Pani więcej szczegółów na temat ftalanów: https://portal.abczdrowie.pl/ftalany-uznane-za-niebezpieczne-dla-zdrowia. Według badaczy chemikalia wpływają negatywnie na rozwój mózgu dzieci. O badaniach oraz ich szkodliwości mówi ten artykuł: https://parenting.pl/chemikalia-ktore-sa-grozne-w-czasie-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.