Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy wdychanie dużej ilości perfum może być szkodliwe w ciąży?

Witam, czy używanie i wdychanie perfum w 4-5 tygodniu ciąży może mieć wpływ na płód? Użyłam dużo perfum na swoje ubranie i ciało i przebywałam w pomieszczeniu oraz w samochodzie wdychając je przez około 1 godzinę. Po tym czasie musiałam wrócić i zmienić ubranie ponieważ zapach był dla mnie intensywny i drażniący. Czy nawdychanie się dużej ilości perfum mogło zaszkodzić dzidziusiowi w brzuszku?
KOBIETA, 28 LAT 12 miesięcy temu

Poród w wodzie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, raczej jednorazowa sytuacja nie powinna spowodować zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Stosowanie jednak dużej ilości perfum lub innych chemicznych środków (np. do sprzątania, odświeżaczy powietrza itd.) jest szkodliwe i kobieta w ciąży powinna raczej unikać wdychania takich oparów. Szczególnie niebezpieczne dla ciężarnych są ftalany – o nich oraz innych toksycznych składnikach m.in. odświeżaczy powietrza przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/toksyczne-odswiezacze-powietrza. Sugerowałabym zatem używanie perfum nieco oszczędniej lub zastąpienie ich naturalnymi olejkami eterycznymi. Natomiast jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu o kosmetykach zakazanych w ciąży: https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy