Czy ten lek mógł wpłynąć na rozwój płodu?

W 1-2 tygodniu ciąży zastosowałam lek fortrans. Czy mogło mieć to wpływ na rozwój plodu

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie musi się Pani obawiać. Jednorazowe zastosowanie pozostało bez wpływu na zarodek, dodatkowo producent leku dopuszcza możliwość zastosowania preparatu w sytuacjach tego wymagających. Ponadto niebezpieczeństwo zaszkodzenia zarodkowi na tym etapie ciąży właściwie nie istnieje. Warto wiedzieć, że dopóki nie dojdzie do zagnieżdżenia zarodka w macicy (7-12 dzień), jakiekolwiek substancje potencjalnie szkodliwe czy toksyczne zawarte w krwi przyszłej mamy nie są w stanie mu zaszkodzić. Później, po implantacji, zarodek dzieli się i pomnaża ilość komórek, a do dalszego rozwoju wystarczy już 50% zdrowych (nieuszkodzonych) komórek. Można zatem powiedzieć, że 3. tydzień ciąży to właściwy jej początek, kiedy przyszła mama może odczuwać dolegliwości, choć bardzo często wówczas nadal nie ma świadomości, że dojrzewa w niej nowe życie. Od tego momentu przez cały pierwszy trymestr kobieta powinna szczególnie uważać na to, co spożywa i zażywa. Na tym etapie ciąży płód będzie bowiem bardzo wrażliwy na substancje dla niego toksyczne. W tym artykule może Pani przeczytać o tym, co dzieje się od 3. tygodnia ciąży: https://parenting.pl/3-tydzien-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.