Czy Nimesil zaszkodził rozwojowi płodu?

Witam. Pomimo nieudanych próbach in vitro , zaszłam w ciążę w wieku 40 lat. Niestety nie widziałam o tym i licząc od zapłodnienia to między 2 a 3 tygodniem wzięłam po 1 saszetce Nimesilu w różne dni( były to 3 różne dni ). Chciałam zapytać czy mogłam wyrządzić wadę wrodzoną tym lekiem? Jakie jest jest ryzyko uszkodzenia zarodka w tym czasie? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w ulotce dołączonej do opakowania leku Nimesil znajdziemy informacje, które mówią, że lek ten jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży lek można stosować wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne.

Preparat ten może wywierać negatywny wpływ na rozwój płodu oraz przebieg ciąży. Podczas jego stosowania zauważono zwiększone ryzyko poronienia, a także ryzyko zaburzeń budowy serca i wytrzewienia. Ryzyko związane z zaburzeniami budowy układu sercowo-naczyniowego wynosi około 1,5%. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu nieprawidłowości zwiększa się w zależności od dawki oraz czasu trwania leczenia.

Niestety nie wiemy, w jaki sposób zastosowanie leku Nimesil mogło wpłynąć na Pani ciążę. Proszę więc być pod opieką ginekologa, który będzie Panią informował o przebiegu ciąży na podstawie wykonanych badań.

Charakterystyka leku Nimesil znajduje się poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nimesil.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.