Czy toksoplazmoza w 36 tygodniu ciąży jest groźna?

Czy zarażenie się toksoplazmoza w 36 tygodniu ciąży niesie poważnie konsekwencje dla dziecka ?
KOBIETA, 24 LAT 21 godzin temu
Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Toksoplazmoza niestety jest niebezpieczna dla płodu w każdym trymestrze.

Na początku ciąży istnieje najmniejsze ryzyko na zakażenie się chorobą przez dziecko, jednak z każdym tygodniem ono wzrasta. Oznacza to, że są większe szanse, że właśnie w późniejszym etapie ciąży dziecko nabędzie toksoplazmozę wrodzoną.

Zakażenie dziecka na początkowym etapie ciąży może jednak wyrządzić większe szkody w jego organizmie (m.in. zapalenie siatkówki i naczyniówki oka, wodogłowie), a nawet doprowadzić do poronienia. Z czasem ryzyko groźnych powikłań maleje. Zakażenie na końcówce ciąży oznacza często brak objawów u dziecka po porodzie. Maluszek powinien być jednak pod stałą opieką lekarską, ponieważ zdarza się, że w późniejszym czasie występują zaburzenia wzroku, neurologiczne.

Więcej na temat toksoplazmozie w ciąży można przeczytać pod linkiem:

https://zdrowie.parenting.pl/ciaza-a-toksoplazmoza

https://zdrowie.parenting.pl/objawy-toksoplazmozy-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.