Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Zakażenie się ciężarnej nie jest jednoznaczne z zakażeniem dziecka, dzieje się tak w ok. 30% przypadków. Największe zagrożenie na przedostanie się pasożyta do płodu jest w I trymestrze ciąży. Również konsekwencje zarażenia płodu różnią się w zależności od trymestru: w I trymestrze są to głównie poronienia, w II wady narządowe, natomiast w III może być bezobjawowa lub powodować wrodzoną toksoplazmozę oczną.

Według ostatnich badań - leczenie przeciwpierwotniakowe ciężarnej z pierwotną toksoplazmozą nie zmniejsza wprawdzie ryzyka zarażenia płodu, ale znamiennie ogranicza ryzyko wystąpienia następstw wrodzonej toksoplazmozy, zwłaszcza ciężkich. Ryzyko jest tym mniejsze, im wcześniej po stwierdzeniu serokonwersji rozpoczęto leczenie ciężarnej.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o toksoplazmozie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy