Czy szczepionka na toksoplazmozę jest bezpieczna dla płodu?

Witam. Moja siostra jest w osmym tygodniu ciazy. 12 idzie drugi raz do ginekologai ma miec szczepiake przeciwko tokstoplazmozie. Czy to jest bezpieczne dla plodu ?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, nie istnieje szczepienie przeciwko toksoplazmozie. Siostra najprawdopodobniej ma się zgłosić na powtórne badanie (jeżeli przed ciążą nie została zarażona toksoplazmozą, to wykonuje się kontrolne badania, aby w miarę szybko wykryć nowe zakażenie).
W przypadku wykrycia nowego zakażenia w ciąży podejmuje się leczenie. Żadne leki przyjmowane w czasie ciąży nie są obojętne dla płodu, jednak leczenie pierwotnego zakażenia toksoplazmozą w ciąży jest dużo bardziej bezpieczne dla dziecka i ogranicza możliwość wystąpienia ciężkich wad wrodzonych, niż pozostawienie nieleczonej ciężarnej.