Zarażenie toksoplazmozą w ciąży

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyników toksoplazmozy. Mam 27 lat. IgG=5 przy wyniku pozytywnym od 3, IgM=2,78 przy wyniku pozytywnym od 0,6. Czy to znaczy, że jestem aktualnie chora i co grozi dziecku? Dodam, że jestem w 26 tygodniu ciąży i nie miałam wcześniej robionego tego badania. Proszę o szybką odpowiedź, bo bardzo się denerwuję. Z góry dziękuję.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Czy HTZ jest bezpieczna?

HTZ to hormonalna terapia zastępcza. Stosowana jest np. przy leczeniu menopauzy. Obejrzyj film i dowiedz się, czy HTZ jest bezpieczne. O terapii mówi prof. dr hab. Romuald Dębski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam.

Wyniki badań przeciwciał świadczą o tym, że jest Pani zarażona toksoplazmozą. Jednak nie sam fakt zarażenia, a to, kiedy do zakażenia doszło, jest istotny z punktu widzenia kobiet ciężarnych. Jeśli do zakażenia doszło przed ciążą, zagrożenie dla płodu jest minimalne. Groźne są zakażenia, do których doszło w ciąży. Obecność przeciwciał w klasie IgM świadczy najprawdopodobniej o świeżym zakażeniu (pojawiają się we krwi w 2-3 tyg. od zakażenia i powinny zaniknąć po 3-6 miesiącach). Czasem jednak przeciwciała w tej klasie mogą utrzymywać się w niewielkim stężeniu przez kilkanaście miesięcy lub dłużej (co stwarza problemy natury diagnostycznej u kobiet ciężarnych). Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych, który zleci badania awidności przeciwciał (czyli sprawdzi, jak mocno wiążą się z antygenami, co pomaga ocenić czas od chwili zakażenia) oraz rozpocznie Pani leczenie.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty