Toksoplazmoza - badanie w ciąży

Witam, mam 31 lat, jestem w 19 tygodniu ciąży - jest to maja pierwsza ciąża. Odebrałam właśnie wyniki badań na toksoplazmozę robione po raz pierwszy, cytowane dosłownie z wyniku: IgM wynik 0,88 !dodatni, IgG 54,70 IU/ml (ujemny <6,5 IU/ml, wątpliwy 6,5-7,99 IU/ml, dodatni >8,0 IU/ml). Bardzo proszę o interpretację i poradę. Z tego, co czytam na temat toksoplazmozy, jestem bardzo zaniepokojona. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Taki wynik oznaczenia przeciwciał jest niepokojący i wymaga dodatkowych badań. Wskazuje na możliwość istnienia u Pani świeżej infekcji pierwotniakiem Toxoplasma gondii, która jest niebezpieczna dla rozwijającego się płodu.

O możliwości świeżego zarażenia T. gondii świadczy dodatni wynik przeciwciał w klasie IgM. Przeciwciała te mogą jednak utrzymywać się we krwi jeszcze przez kilka miesięcy od zarażenia, dlatego sama ich obecność jeszcze o niczym nie świadczy. Badanie powinno być powtórzone. Jeśli wynik będzie taki sam - trzeba będzie oznaczyć awidność przeciwciał (wysoka awidność świadczy o zakażeniu przebytym dawno, tj. takim, które nie zagraża płodowi).

Proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza prowadzącego. Jeśli potwierdzi się dodatni wynik IgM w powtórnym badaniu, najprawdopodobniej przed uzyskaniem wyniku oznaczenia awidnośći przeciwciał (na który zwykle czeka się ok. 2 tygodni) może być konieczne rozpoczęcie profilaktyki antybiotykowej.

Pozdrawiam serdecznie.