Interpretacja wyników badań TOXO

Witam. Proszę o weryfikację wyników TOXO: Toxo IgM wynik 0,96 - index IgM (+) dodatni, a TOXO IgG wynosi 543 (strzałka do góry), wynik wysoki. Proszę o wyjaśnienie, co może przedstawiać ten wynik? To jest wszytko, co mam podane na sprawozdaniu z badań laboratoryjnych co do tego badania Toxo. Czy mając wirusa Toxo, będąc w ciąży, można za pomocą leków zniwelować skutki zarażenia,  jak to wpływa na dziecko? Czym skutkuje? Z góry dziękuję, pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik oznaczenia przeciwciał wskazuje na możliwość świeżej infekcji pierwotniakiem Toxoplasma gondii, która stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Podstawą do wysunięcia podejrzenia świeżego zarażenia jest u Pani obecność przeciwciał w klasie IgM. Przeciwciała te jednak mogą utrzymywać się we krwi przez wiele miesięcy od momentu zarażenia (mimo, że ostry okres choroby dawno się zakończył - czyli aktualnie rozwijający się płód jest bezpieczny). Aby wyjaśnić, która z tych sytuacji dotyczy Pani, konieczna jest dokładniejsza diagnostyka.

Lekarz najprawdopodobniej skieruje Panią na wykonanie oznaczenia tzw. awidności przeciwciał IgG. Wysoka awidność pozwala na stwierdzenie, że do zarażenia nie doszło w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy. Ze zrozumiałych względów badanie to ma największą wartość, gdy jest wykonywane w I trymestrze ciąży (nie podała Pani, w którym tygodniu ciąży jest Pani obecnie).

Jeśli lekarz uzna, że prawdopodobieństwo świeżego zarażenia jest wysokie, konieczne będzie stosowanie do końca ciąży antybiotyku. Kuracja ta jest uważana za bezpieczną. Udowodniono, że zmniejsza ona ryzyko uszkodzeń płodu, do których dojść może w przebiegu toksoplazmozy.

Ważne jest, że nie w każdym przypadku świeżej infekcji toksoplazmozą u kobiety ciężarnej dochodzi do zarażenia płodu. Dziecko po urodzeniu jest dokładnie badane i dopiero po pewnym czasie można powiedzieć, czy jest zdrowe, czy też nie.

Powinna Pani jak najszybciej skontaktować się z Prowadzącym Panią lekarzem.

Więcej informacji na temat toksoplazmozy znajdzie Pani w artykule, do którego link podaję poniżej:
http://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy-co-moze-ja-spowodowac.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.