Interpretacja wyniku badania na tokspolazmozę w ciąży

Dostaliśmy wyniki na toxoplazma gondii (ICD-9; X41) wykonane testem firmy Roche metodą elektrochemiluminescencji na aparacie Cobas: przeciwciała w kl. IgG 650 IU/ml (norma 3 dodatni), przeciwciała w kl. IgM 0,286 S/CO (norma 0,8 ujemny). Co one oznaczają? Jestem w ciąży.

Witam serdecznie!

Przedstawiony powyżej wynik oznacza, że przeszła Pani (kilka miesięcy/lat temu) zarażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Na podstawie przytoczonych mian przeciwciał niemożliwe jest bliższe ustalenie terminu zarażenia. Odpowiedź na to pytanie może przynieść badanie awidności przeciwciał. Przy takich wynikach miana IgM i IgG badanie to wydaje się jednak zbędne.

Powyższe wyniki świadczą o przebytym zarażeniu pierwotniakiem, a tym samym o nabyciu odporności. W przypadku ponownego kontaktu z pierwotniakiem, zarówno Pani jak i Pani dziecko będziecie chronieni.

Pozdrawiam