Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyniku badania na tokspolazmozę w ciąży

Dostaliśmy wyniki na toxoplazma gondii (ICD-9; X41) wykonane testem firmy Roche metodą elektrochemiluminescencji na aparacie Cobas: przeciwciała w kl. IgG 650 IU/ml (norma 3 dodatni), przeciwciała w kl. IgM 0,286 S/CO (norma 0,8 ujemny). Co one oznaczają? Jestem w ciąży.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Żelazo w ciąży

Czym może grozić niedobór żelaza, dlaczego ważne jest jego spożywanie, i jakie produkty obfitują w ten pierwiastek? Na te pytania odpowiedzi udziela dietetyk, mgr Marta Michalak-Tomasik.

Witam serdecznie!

Przedstawiony powyżej wynik oznacza, że przeszła Pani (kilka miesięcy/lat temu) zarażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Na podstawie przytoczonych mian przeciwciał niemożliwe jest bliższe ustalenie terminu zarażenia. Odpowiedź na to pytanie może przynieść badanie awidności przeciwciał. Przy takich wynikach miana IgM i IgG badanie to wydaje się jednak zbędne.

Powyższe wyniki świadczą o przebytym zarażeniu pierwotniakiem, a tym samym o nabyciu odporności. W przypadku ponownego kontaktu z pierwotniakiem, zarówno Pani jak i Pani dziecko będziecie chronieni.

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy