Toksoplazmoza w ciąży a zdrowie dziecka

W 8 tygodniu ciąży robiłam badania na toksoplazmozę - wynik dodatni IgG - 357 (przy normie do 30) oraz dodatnie IgM - 0,78 (przy normie do 0,6). Następnie robiłam awidność - wynik 62% (od 60% choroba przewlekła). Nie brałam żadnych tabletek, po porodzie powtórzyłam badania i wyszły: wynik IgG - 250, a IgM - 0,75. Moje pytanie brzmi: 1. Czy to możliwe, żeby IgM tak wolno spadało, czy oznacza to jednak trwającą chorobę? 2. U dziecka wykryto dodatnie IgG - 15 (przy normie do 3,0) i ujemne IgM - 0,04 (przy normie do 0,6). Usg głowy, brzucha ok, okulista nie zauważył zmian toksoplazmatycznych. Czy dziecko ma toksoplazmozę, czy są to moje przeciwciała? Dziękuję za informację!

Witam serdecznie!

Każdy organizm jest inny i jest możliwe, aby przeciwciała tak wolno spadały, jednak bardziej prawdopodobna jest przetrwała forma zakażenia.

Jeżeli chodzi o przechodzenie przeciwciał przez łożysko, to przeciwciała klasy IgG mają taką zdolność, natomiast klasy IgM nie przenikają od matki do dziecka.

Miano przeciwciał u dziecka jest znacznie niższe niż u Pani, prawdopodobnie więc są to przekazane przeciwciała.
Wskazana jest konsultacja z lekarzem chorób zakaźnych, prawdopodobnie zaleci ponowne oznaczenie przeciwciał w odstępie czasu. Lekarz określi również czy konieczne jest ponowne wykonanie badań u specjalistów.

Pozdrawiam