Toksoplazmoza cd.

Na wstępie dziękuję Pani doktor Kalinie Wysockiej za odpowiedź na moje pytanie. Proszę jeszcze o pomoc w jednej kwestii - wiążące kolejne wyniki badań toksoplazmozy IgG i IgM oraz awidność będę miała dopiero prawie w 15 tygodniu ciąży. Jeżeli do zakażenia toksoplazmozą doszło na samym początku ciąży lub tuż przed nią, to czy leczenie, począwszy od tak późnego tygodnia, może odnieść jeszcze jakiś skutek, czy jest to już zbyt późno, by skutecznie ochronić płód? Proszę o pomoc. Pozdrawiam, M.B.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Leczenie antybiotykiem przy stwierdzonej świeżej infekcji pierwotniakiem Toxoplasmosa sp. jest zdecydowanie wskazane i ma udowodnione działanie pozytywne, zmniejszające ryzyko infekcji płodu, co za tym idzie, toksoplazmozy wrodzonej. Dlatego też jeśli okaże się, że wyniki powtórnych oznaczeń przeciwciał IgG i IgM oraz awidności wykażą świeżą infekcję, zalecałabym poddanie się terapii. Zwłaszcza, że antybiotyk wykorzystywany do tego celu jest bezpieczny dla dziecka i może tylko pomóc.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.