Wykrycie toksoplazmozy w ciąży

Witam! Jestem w 8 tygodniu ciąży, niestety okazało się, że mam toksoplazmozę. Moje wyniki: IgG-57 i IgM-3.65. Wiem, że lekarz na pewno od 12 tygodnia ciąży przepisze mi Rovamycinę. Proszę mi napisać jaki ona ma wpływ na płód? Jestem załamana, błagam o odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam serdecznie! W treści zapytania nie podaje Pani jednostek, a jest to bardzo ważne w interpretacji tego wyniku, w niektórych jednostkach Pani wynik IgM byłby ujemny. Ale ponieważ pisze Pani że lekarz zalecił stosowanie rovamycyny to zakładam, że ocenił już ten wynik i jest on dodatni co świadczy o świeżym zakażeniu pierwotniakiem. Być może jeszcze przed zastosowaniem antybiotyku warto by było powtórzyć oznaczenie lub zbadać awidność przeciwciał (żeby potwierdzić że jest to nowe zakażenie), ale to już zależy od Pani lekarza prowadzącego. Co do stosowania rovamycyny to jest ona dopuszczona do leczenia toksoplazmozy w ciąży, co oznacza że jest stosunkowo bezpieczna, a na pewno korzyści z jej stosowania (zapobieganie skutkom toksoplazmozy wrodzonej) są większe niż ewentualne działania niepożądane. Wiele kobiet stosuje ten lek w czasie ciąży i rodzi zdrowe dzieci, więc myślę że nie należy martwić się na zapas. Pozdrawiam!