Stosowanie Rovamycyny przy toksoplazmozie w ciąży

6 lat temu będąc w pierwszej ciąży nabyłam toksoplazmozę. Przez cały czas brałam Rovamycynę. Córkę urodziłam zdrową. W 2 ciąż również-2014 byłam pod kontrolą przychodni zakaźnej.Wynik IGg nie przekraczał 78 jednostek , natomiast IGm był ujemny. Teraz okazało się , że syn którego urodziłam w lutym b.r. ma toksoplazmozę . Po urodzeniu wynik miał: IGg 237,10 jednostek. Pytanie moje brzmi czy syn może mieć tokso -plazmozę wrodzoną czy nabytą?

Piotr Pilarski

Przeciwciała IgG przechodzą z krwi płodu do krwi matki dlatego stwierdzenia IgG swoistego dla toksoplazmozy nie upoważnia do rozpoznania zakażenia noworodka. O zakażeniu świadczyłby podwyższony poziom IgM swoistego dla toksoplazmozy.

Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna jest wizyta u lekarza chorób zakaźnych, po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.