Czy będąc zarażonym toksoplazmozą można opiekować się kotami?

Witam serdecznie, dzisiaj odebrałam wyniki na toksoplazmozę: IgG - 462,3 IU/ml, IgM - 0,188 COI (n-reac). Jestem w 20 tygodniu ciąży. Opiekuję się kotami przyjaciółki. Czy powinnam tego zaprzestać? Co oznaczają te wyniki? Będę wdzięczna za odpowiedź, Małgorzata
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przeciwciała świadczące o świeżej infekcji (IgM) są ujemne. Jednak IgG są dodatnie i bardzo wysokie. Poziom powyżej 300 IU/ml może świadczyć o niedawno przebytej infekcji (być może już w czasie ciąży). Dlatego konieczne są dalsze badania. Powinna Pani oznaczyć awidność IgG, która określi, czy infekcja jest groźna dla płodu (jeżeli do zakażenia doszło przed ciążą, dziecko jest bezpieczne).

Ponieważ na pewno jest Pani zarażona, może się Pani opiekować kotami przyjaciółki.