Przeciwciała IgM na podwyższonym poziomie

Witam, wg ostatniej miesiączki jestem w 6 tygodniu ciąży. Z racji, że dwa lata temu poroniłam, a zaraz potem leczyłam toxoplazmozę, od razu zrobiłam sobie badanie toxo IgM, wynik 1,24 COI (metoda Eclia Modular).
Pisze, że jest to wynik dodatni. Dwa lata temu jak zaczęłam badać to wyniki wyglądały następująco: 07.05.2008 IgM 1,53 dodatni IgG 479,3 IU/ml (metoda ECL Elecsys Roche) 04.06.2008 IgM 1,35 dodatni IgG 650 IU/ml (metoda ECL Elecsys Roche) 28.07.2008 IgM 2,88 S/CO dodatni IgG 167 IU/ml awidność: poziom p/c w surowicy 159,00 IU/ml, wynik awidności 0,51 (wysoka awidność) 18.08.2008 IgM 1,38 dodatni (metoda ECL Elecsys Roche) 05.09.2008 IgM ujemny (odczyn ELisa) IgG dodatni JU: 281,7 (odczyn Elisa) IgA ujemny (odczyn Elisa) Awidność Elisa IgG 72% (wysoka awidność/infekcja przewlekła).
Moje pytanie, co może oznaczać dzisiejszy wynik toxo IgM, wynik 1,24 COI (metoda Eclia Modular)? Czy infekcja jest aktywna i należy wprowadzić leczenie? Czy jest tak samo groźna jak w sytuacji że na toxo pierwszy raz zachoruje się w ciąży czy jednak p/c IgG chronią dziecko?
Bardzo proszę o informacje. Serdecznie dziękuję.

Witam!

Rzeczywiście to dość niezwykłe, że przeciwciała IgM utrzymują się na podwyższonym poziomie tak długo. Rzadko, ale niekiedy tak się zdarza. Nie świadczy to jednak o świeżej infekcji. Miała ona miejsce 2 lata temu (dodatnie IgM i bardzo wysokie IgG). Znacznie bardziej miarodajnym badaniem jest awidność przeciwciał IgG, która u Pani od dawna wskazuje na no, że do zakażenia doszło dawno temu. Potwierdza to również fakt, że IgA są ujemne.
Z powyższych badań wynika następujący wniosek: do zakażenia doszło 2 lata temu, a obecnie ma ono formę przewlekłą. Oznacza to, że nie jest już groźne dla kolejnego dziecka. Niebezpieczeństwo przeniesienia pasożyta na płód pojawia się przy świeżym zakażeniu podczas ciąży.

Gdy dojdzie do infekcji pierwotniakiem powodującym toksoplazmozę nie zostaje on całkowicie wyeliminowany z organizmu, ale nie stanowi zagrożenia dla osoby zarażonej. Stare zakażenie to również najbardziej komfortowa sytuacja dla kobiet w ciąży - nie ma ryzyka zakażenia płodu. W gorszej sytuacji są Panie, które jeszcze nie są zarażone - istnieje ryzyko zachorowania podczas ciąży.

Jednym słowem nie powinna się Pani martwić toksoplazmozą.