Jakie mogą być skutki toksoplazmozy dla płodu?

Dzień dobry, interesuje mnie jeśli kobieta w ciąży zarazi się toxoplazmozą, jakie są konsekwencje dla płodu w róznych trzymestrach ciąży. Na ile szkodzi dziecku? 0×

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Niebezpieczne dla płodu jest pierwszorazowe zakażenie matki w czasie ciąży. Rzadko dochodzi do uaktywnienia przetrwałego zakażenia ale zazwyczaj dotyczy to kobiet z niedoborami odporności. Ryzyko zakażenia płodu rośnie wraz z czasem trwania ciąży (od 6% do 20% w I trymestrze aż do 70% w III trymestrze). Zarażenia we wczesnej ciąży prowadzą do najcięższych uszkodzeń.