Czy mam toksoplazmozę? - proszę o pomoc

Każdy mówi, że ten wynik słabo wyszedł, a ja chcę się upewnić czy mam tę chorobę. Jestem w 32 tygodniu ciąży, mój wynik badania na toksoplazmę to: p/ciała klasy IgM 2,9 p/ciała klasy IgG 1,2. Proszę o szybką odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Nie podała Pani zakresów norm laboratorium, w którym wykonywane było badanie - najprawdopodobniej wynik jest następujący - IgM (+), IgG (-). Wynik taki budzi niepokój, gdyż może on wskazywać na świeżą (a tym samym niebezpieczną dla płodu) infekcję pierwotniakiem T. gondii. Nie należy jednak martwić się na zapas - po pierwsze istnieje tzw. zjawisko przetrwałych przeciwciał IgM, które polega na tym, że przeciwciała tej klasy mogą utrzymywać się nawet przez rok od zarażenia toksoplazmozą.

Po drugie - nawet świeża infekcja w czasie ciąży nie oznacza 100% pewności wystąpienia choroby u płodu - oczywiście, ryzyko zarażenia płodu w III trymestrze ciąży jest duże. Z drugiej strony jednak - infekcja jest znacznie mniej niebezpieczna dla rozwoju płodu, niż wtedy gdy do zarażenia dojdzie w I trymestrze.

Koniecznie należy się udać do poradni leczenia chorób zakaźnych - lekarz zinterpretuje badania i być może zadecyduje o zastosowaniu antybiotyku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.