Wyniki z toksoplazmozy

Co oznaczają te wyniki? IgG <0,1 IU/ml <1nieraktywne 1-3 tzw szara strefa >3 reaktywne IgM 0,21 COI <0.8 niereaktywne 0,8-1,0 tzw szara strefa > 1,0 reaktywne
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki oznaczenia przeciwciał - IgM (-) i IgG (-) wskazują, że nie w przeszłości nie doszło u Pani do zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Świeża infekcja w ciąży jest niebezpieczna dla rozwijającego się płodu, dlatego aby zminimalizować ryzyko zarażenia, należy stosować się do kilku zasad:
- nie spożywać surowego (bądź niedosmażonego mięsa),
- każdorazowo dokładnie myć ręce oraz naczynia kuchenne po kontakcie z surowym mięsem (ciepłą wodą z detergentem),
- dokładnie myć (albo obierać) warzywa i owoce przed ich spożyciem,
- wszelkie prace wymagające kontaktu rąk z ziemią wykonywać w gumowych rękawiczkach,
- unikać kontaktu z odchodami kotów (sprzątanie kuwety itp.).

Ponadto w każdym trymestrze ciąży należy kontrolować poziom przeciwciał przeciwko T. gondii .

Pozdrawiam.