Toksoplazmoza - wyniki

Bardzo proszę o interpretację wyników: Immunologia Toksoplazmoza IgG 1,20 IU/ml, wartość negatywna <5,00, wartość pozytywna >5,00; Toksoplazmoza IgM 0,21 C0I, wartość negatywna <0,80, wartość watpliwa (0,80-1,00), wartość pozytywna >1,00.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki oznaczenia przeciwciał wskazują, że do tej pory nie doszło u Pani do infekcji pierwotniakiem Toxoplasma gondii, wywołującym toksoplazmozę. Jeśli planuje Pani ciążę bądź już jest Pani w tym stanie, powinna być Pani świadoma, że świeże zarażenie w ciąży łączy się z zagrożeniem dla płodu.

Z tego powodu powinna Pani przestrzegać kilku zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko infekcji:
- nie należy spożywać surowego, niedosmażonego, niedogotowanego mięsa, - każdorazowo dokładnie myć ręce oraz naczynia kuchenne ciepłą wodą z detergentem po kontakcie z surowym mięsem,
- dokładnie myć warzywa i owoce przed ich spożyciem,
- wszelkie prace wymagające kontaktu rąk z ziemią wykonywać w gumowych rękawiczkach,
- unikać kontaktu z odchodami kotów (sprzątanie kuwety itp.).

Ponadto należy kontrolować poziom przeciwciał przeciwko T. gondii w każdym trymestrze ciąży.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.