Bardzo proszę o analizę wynikow na toxoplazmozę i różyczkę

Witam serdecznie. Mam 28 lat, przygotowuje się do zajścia w ciążę. Wykonuję szereg badań - ginekolog powiedział mi, że mam się pojawić, gdy coś będzie nie tak lub gdy już będę w ciąży. Nie potrafię zidentyfikować otrzymanych wyników na toksoplazmozę i różyczkę. Otrzymane wyniki: Toxoplazmoza IgG 0,1 IU/ml, ujemny<3,0 Toxoplazmoza IgM 0,05 Index, ujemny , 0,50, wątpliwy 0,50-0,59 (do powtórzenia po 2-3 tyg.), dodatni >0,59 Różyczka IgG (tu przed wynikiem strzałka w górę)142,1 IU/ml, ujemny<10,0 Różyczka IgM 0,16 Index, ujemny< 1,20, wątpliwy 1,20-1,59 (do powtórzenia po 2-3 tyg.), dodatni >1,60 Niepokoję się badaniem na toxoplazmozę, bowiem moja siostra straciła dziecko właśnie przez toxoplazmozę - wolałabym uniknąć takiej sytuacji. Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam Magdalena
28 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Odnośnie toksoplazmozy: wyniki badań świadczą o tym, że nie przebyła Pani infekcji pierwotniakiem Toxoplasma gondii (ujemny jest wynik oznaczenia zarówno IgG, jak i IgM). Zarażenie się nim w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka, dlatego należy stosować się do kilku zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko tego zakażenia:
- nie spożywać surowego (bądź niedosmażonego mięsa), każdorazowo dokładnie myć ręce oraz naczynia kuchenne po kontakcie z nim (ciepłą wodą z detergentem),
- dokładnie myć warzywa i owoce przed ich spożyciem,
- wszelkie prace wymagające kontaktu rąk z ziemią wykonywać w gumowych rękawiczkach,
- unikać kontaktu z odchodami kotów (sprzątanie kuwety itp.).
Ponadto, w każdym trymestrze ciąży należy kontrolować poziom przeciwciał przeciwko T. gondii.

Jeśli natomiast chodzi o różyczkę - dodatni wynik oznaczenia przeciwciał w klasie IgG oraz ujemny w klasie IgM świadczą, że posiada Pani odporność (poszczepienną bądź o przechorowaniu różyczki) przeciwko temu wirusowi.

Reasumując - wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.