TOKSOPLAZMOZA, RÓŻYCZKA, CYTOMEGALOWIRUS (CMV)

Witam! Mam 29 lat, planuję wkrótce ciażę, dlatego zrobiłam kilka badań. Proszę o interpretację wyników badań na przeciwciała toksoplazmozy, różyczki i cytomegalowirusa. TOXOPLAZMA: IgG <1,6 IU/ml (wynik ujemny <0,6, wątpliwy 1,6-2,9, dodatni 3,0 i powyżej) (czyli mam ujemny?). ImG 0,070 Index (wynik ujemny <0,50, wątpliwy 0,50-0,59, dodatni 0,60 i powyżej) (czyli mam ujemny?). Czy to oznacza, że nie jestem chora, ale też brak odporności? RÓŻYCZKA: IgG 45,70 IU/ml (wynik ujemny 0,0-4,9, wątpliwy 5,0-9,9, dodatni >=10) (czyli mam dodatni?). IgM 0,20 Index (wynik ujemny <1,20, wątpliwy 1,20-1,59 dodatni 1,6 i powyżej) (czyli mam ujemny?). Czy to oznacza, że jestem odporna? CYTOMEGALOWIRUS (CMV): IgG 91,000 U/ml (wynik ujemny <0,85 wątpliwy 0,85-0,99, dodatni -1 i powyżej) (czyli mam dodatni?). IgM 1,600 Index (wynik ujemny <1,20, wątpliwy 1,20-1,59 dodatni 1,6 i powyżej) (czyli mam ujemny?). Czy to oznacza, że jestem chora i nie powinnam zajść teraz w ciążę? Jak się zatem leczyć? Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Na podstawie przedstawionych przez Panią wyników można stwierdzić, iż posiada Pani odporność na różyczkę oraz cytomegalię. Najprawdopodobniej przeszła Pani infekcje w przeszłości. Poziom IgG świadczy bowiem o przebytej infekcji, poziom IgM o infekcji świeżej. Infekcji toksoplazmozą Pani nie przeszła, w związku z tym wskazana jest szczególna ostrożność, aby nie zachorować w okresie ciąży. Proszę unikać surowego, niedogotowanego mięsa, niedomytych owoców oraz kontaktu z kotami. Wątpliwym wynikiem jest poziom IgM cytomegalii, radziłabym więc powtórzyć badanie w innym laboratorium i skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem.