Niskie miano przeciwciał IgM w toksoplazmozie

Witam. Zdecydowałam się na badanie na obecność wirusa toksoplazmozy, ponieważ posiadam w domu kota od 9 lat. Chciałabym zajść w ciążę i w związku z tym chciałam upewnić się, czy nic nie stoi na przeszkodzie. Mam 26 lat. Wyniki P/c przeciw toxoplasma gondii IgG 0,10IU/ml wynik ujemny <2,0. w.watpliwy. 2,0-3,0 . dodatni>3.0 . w kl.IgM 0,060 index ujemny<0,499 watpliwy0,500-0,599. dodatni>0,600. Bardzo proszę o wyjaśnie moich wyników.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wyniki Pani badań  serologicznych w kierunku toksoplazmozy są prawidłowe i nie stanowią przeszkody dla planowanej ciąży. Bardzo niskie miano przeciwciał IgM wyklucza czynną infekcję Toxoplazma gondi (niebezpieczną dla płodu) , natomiast ze względu na brak przeciwciał odpornościowych IgG  należy powtarzać badania w każdym trymestrze ciąży (co 3 miesiące). Proszę także stosować następujące zalecenia dietetyczne i higieniczne zapobiegające zakażeniu:
- niespożywanie surowego mięsa,
- mycie rąk po każdym kontakcie z surowym mięsem, ziemią, kotami i ich odchodami,
- picie przegotowanego mleka i wody,
- karmienie kotów domowych suchą karmą i uniemożliwianie im opuszczania pomieszczeń domowych.