Interpretacja wyników przed ciążą

Dzień dobry, bardzo proszę o interpretację podanych wyników. Planuję zajść w ciążę i chciałabym wiedzieć, czy jestem odporna na różyczkę i toksplazmozę. Moje wyniki: P. toksoplazmozowe: IgG 0,13 IU/ml, IgM 0,202 S/CO. P. różyczkowe: IgG >500 IU/ml, IgM 0,29 INDEX. Będę wdzięczna za odpowiedź, z poważaniem Anna Czarnik
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wysoki poziom przeciwciał odpornościowych przeciwko wirusowi różyczki stanowi dla Pani zabezpieczenie przed zakażeniem nim w przyszłości. Wynik badań serologicznych w kierunku toksoplazmozy wyklucza czynną infekcję (będącą zagrożeniem dla płodu). Jednak ze względu na brak przeciwciał odpornościowych przeciwko Toksoplazma gondi należy powtarzać badania w trakcie ciąży co 3 miesiące. Proszę także stosować zalecenia dietetyczne i higieniczne, zapobiegajęce zakażeniu:
- niespożywanie surowego mięsa,
- mycie rąk po każdym kontakcie z surowym mięsem, ziemią, kotami i ich odchodami,
- picie przegotowanego mleka i wody,
- karmienie kotów domowych suchą karmą i uniemożliwianie im opuszczania pomieszczeń domowych.