Czy zaraziłam się toksoplazmozą?

Witam! Odebrałam wyniki toksoplazmozy, które wyglądają nastepująco: IgG ilościowo 3,0 IU/ml norma 0,0-8,8 oraz IgM ilościowo 3,0 AU/ml norma 0-6 ujemyny, 6-10-watpliwy, >10 dodatni. Dwa lata temu gdy robiłam to badanie wynik wyszedł 0,0 IgG i 0,0 IgM. Czy to znaczy, że przez ten okres zaraziłam się toksoplazmozą? Jestem w 7. tyg. ciąży. Czy powinnam się obawiać tego wyniku? Z góry dziękuję za odpowiedź, serdecznie pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W przypadku  zarówno niskiego miana przeciwciał IgM (charakterystycznych dla ostrej fazy choroby), jak i  przeciwciał IgG (odpornościowych) nie podejrzewamy toksoplazmozy. Jednak ze względu na brak nabytej odporności wskazane jest  powtarzanie  badania przeciwciał w każdym trymestrze ciąży (co 3 miesiące), a także zachowanie następujących  zaleceń dietetycznych i higienicznych zapobiegająch zakażeniu: nie spożywanie surowego mięsa, mycie rąk po każdym kontakcie z surowym mięsem, ziemią, kotami i ich odchodami, picie przegotowanego mleka i wody, karmienie kotów domowych suchą karmą i uniemożliwianie im opuszczania pomieszczeń domowych.