Interpretacja wyników badań - 5 tydzień ciąży

Witam. Mam 28 lat i jestem w 5-tym tygodniu ciąży. Choruje na trombofilie - niedobór białka s, mutacja genu cz.V typu Leiden. Już jestem przestawiona na Fraxodi - 0,6. Martwią mnie wyniki badań: Cytomegalia IgG - wynik 39 Au/ml do 4,00 - ujemny 4,0 - 6,0 - wątpliwy pow. 6,00 dodatni Cytomegalia IgM - wynik - nie wykryto (-) <0,7 ujemny (-) 0,7 - 0,9 - wątpliwy >0,9 - dodatni (+) Toxoplasma gondii IgG - wynik - nie wykryto (-) <2 ujemny (-) 2,00 - 3,00 wątpliwy >3,00 dodatni (+) Toxoplasma gondii IgM - wynik - nie wyryto (-) <0,499 ujemny (-) 0,5 - 0,599 wątpliwy >0,6 dodatni (+) Mieszkam z kotem. Czy to stanowi jakieś zagrożenie?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przedstawione wyniki nie budzą niepokoju. Nie wskazują na świeże zakażenie wirusem CMV, ani pierwotniakiem Toxoplasma gondii.

Jednak nie można też ich wykluczyć. Dlatego badanie IgM i IgG w kierunku zakażenia CMV należy powtórzyć po 2 tygodniach, głównie po to, by sprawdzić czy nie narasta miano IgG.

Badania w kierunku Toxoplasma gondii przeciwciał IgM i IgG należy powtórzyć za 6-8 tygodni.

Nie musi Pani obawiać się kota. Zagrożeniem mogą być jego odchody, dlatego na wszelki wypadek należy myć ręce po kontakcie ze zwierzęciem oraz przez okres ciąży nie czyścić jego posłania (niech robi to ktoś inny). Ponadto nie należy spożywać surowego ani półsurowego mięsa oraz unikać zabrudzenia rąk ziemią, a zwłaszcza piaskiem, gdyż mogą tam znajdować się kocie odchody.

Pozdrawiam serdecznie