Wynik na toksoplazmozę

Witam, planujemy z mężem dziecko i lekarz zalecił badanie toksoplazmozy. Zrobiłam badania, lecz nie potrafię ich odczytać. Proszę o pomoc. Oto wynik: CMV IgG jakościowo 250,0 IU/m1. Normy: wynik ujemny : <0,6, wynik dodatni: >6,0. Toksoplazmoza IgG 0,1 IU/m1. N: 0-3,0. Toksoplazmoza IgM 0,06. N: <1,0 ujemny. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie tego wyniku. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Zarówno toksoplazmoza, jak i cytomegalia, są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu wtedy, gdy do pierwotnej infekcji dojdzie u kobiety ciężarnej.

Wyniki badań wskazują, że w przeszłości przebyła Pani infekcję wirusem cytomegalii, a tym samym cytomegalia wrodzona nie zagraża Pani przyszłemu dziecku.

Inna sytuacja jest z toksoplazmozą. Na podstawie mian przeciwciał wnioskować można, że do tej pory nie przeszła Pani zarażenia drobnoustrojem wywołującym tę chorobę. Istnieje więc ryzyko, że do pierwotnej infekcji dojść może u Pani w czasie trwania ciąży. Dlatego ważne jest, aby będąc w ciąży (a także ją planując), przestrzegać kilku zasad pozwalających zmniejszyć ryzyko zarażenia: nie spożywać surowego ani niedogotowanego mięsa, dokładnie myć ręce i naczynia kuchenne po kontakcie z surowym mięsem, obierać bądź dokładnie myć świeże warzywa i owoce, chronić ręce (gumowymi rękawicami) w czasie styczności z ziemią (np. podczas prac ogrodowych). Jeśli posiada Pani kota, nie powinna Pani w czasie ciąży mieć kontaktu z jego odchodami (np. sprzątać kuwety). Ważna jest także regularna kontrola mian przeciwciał przeciwko toksoplazmozie w kolejnych trymestrach ciąży.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!