Jak rozumieć wyniki badania na toksoplazmozę?

Witam,

proszę o interpretację wyników moich badań na toksoplazmozę: IgG <3 i IgM <3.

Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Poziom IgG jest wskaźnikiem przebytej przed ciążą infekcji toxoplasma gondii i odporności na zachorowanie. W trakcie ciąży niebezpieczny jest wzrost IgM, gdyż oznacza aktualnie toczący się proces chorobowy, a to stanowi poważne zagrożenie dla płodu. W Pani przypadku wyniki wskazują, iż nie przebyła Pani zakażenia przed ciążą oraz nie jest Pani w trakcie infekcji teraz. Nie napisała Pani, czy jest aktualnie w ciąży. W takiej sytuacji proszę bardzo uważać, aby nie doszło do zakażenia. Przede wszystkim unikać jedzenia nieodpowiednio przygotowanego mięsa - mięso surowe, np. tatar, mięso wędzone, czy grillowane, dokładnie myć owoce i warzywa oraz unikać kontaktu z kotami, szczególnie z kocią kuwetą, a także unikać prac w ogrodzie, a jeśli to konieczne, używać rękawic gumowych.