Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Proszę o interpretację wyniku dotyczącego toksoplazmozy

Witam! Odebrałam właśnie wyniki i lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że są niepokojące. Mam 30 lat i jestem w 3 miesiącu ciąży. Toxoplazmoza p/c w kl. IgG 35,80, wynik ujemny <1,6, wynik wątpliwy 1,6-2,9, wynik dodatni 3,0 i powyżej. Toxoplazmoza p/c w kl. IgM 0,100, wynik ujemny <0,50, wynik wątpliwy 0,50-0,59, wynik dodatni 0,60 i powyzej. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Guzy miednicy mniejszej

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Zakładam, że podane przez Panią wartości są dokładną kopią wydruku wyniku badania i nigdzie nie wkradł się błąd. Ujemny wynik oznaczenia przeciwciał w klasie IgM w połączeniu z dodatnim wynikiem IgG nie jest niepokojący. Świadczy on, że do zarażenia toksoplazmozą doszło u Pani w przeszłości. Jedynie pierwotna, świeża infekcja jest niebezpieczna dla rozwijającego się płodu - Pani dziecko nie jest więc zagrożone toksoplazmozą wrodzoną.

Dla pewności można za 3-4 tygodnie wykonać ponowne oznaczenie poziomu przeciwciał. Jeśli okaże się, że jest on stabilny będzie to dowód na to, że infekcja toksoplazmozą miała u Pani miejsce dawno temu. Jednak zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sytuacji takiej jak Pani, nie ma potrzeby powtarzania oznaczenia - wynik uważa się za prawidłowy i niewymagający dalszej diagnostyki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy