Czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla dziecka, gdy matka przebyła toksoplazmozę jeszcze przed ciążą?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy jeśli kilka miesięcy przed zajściem w ciążę miałam robione badania w kierunku toksoplazmozy, z których wyszło, że byłam już zakażona tą chorobą, to czy jest niebezpieczeństwo dla dzidziusia? Czytałam wiele artykułów, z których jednoznacznie nie wynika, czy jeśli przejdzie się toksoplazmozę przed ciążą, to potem dzidziuś jest już bezpieczny i nie grozi mu żadne zakażenie. W związku z tym prośba o odpowiedź - jak to jest wtedy, gdy kobieta miała już toksoplazmozę przebytą przed ciążą? Czy istnieje ryzyko ponownego zarażenia i czy może to być niebezpieczne dla dzidziusia?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Uważa się, że przebycie w przeszłości toksoplazmozy zabezpiecza przed ponowną infekcją. O nabytej odporności świadczy wysokie miano przeciwciał IgG. Przeciwciała te powstają w trakcie choroby i mogą utrzymywać się we krwi przez wiele lat, niekiedy do końca życia. Zagrożenie dla płodu stanowi jedynie czynne zakażenie matki w czasie ciąży, dlatego nie ma Pani powodu do obaw.